Flower toilets: een win-win voor mens en natuur
In 2022 ging in Oeganda een nieuw 5-jaren programma van start, waarbinnen verschillende activiteiten en projecten hun plaats hebben. De focus ligt op het beschermen van zoetwatervoorraden, maar ook op het verlenen van toegang tot water en andere watergerelateerde ecosysteemdiensten, die Join For Water duurzaam verbetert. Infrastructuur voor water en sanitatie blijft daarom een belangrijke pijler van het programma, enerzijds omwille van de menselijke noden, en anderzijds ook om oppervlakte- en grondwater te beschermen tegen vervuiling op die plaatsen waar er een gebrek is aan sanitaire voorzieningen.
Bij Join For Water en zijn partners wordt gekozen voor ecologische toiletten, genaamd Flower Toilets. Een Flower Toilet is een composttoilet met 2 ‘ruimtes’ met scheiding tussen urine en vaste materie. Deze wordt opgevangen in een eerste ruimte tot ze gevuld is. Dan wordt overgegaan naar de tweede ruimte, zodat de fractie in de eerste kan composteren. De urine wordt apart verzameld in een jerrycan naast het toilet en kan gebruikt worden als meststof. De volledige structuur wordt boven de grond gebouwd, zonder contact met grondwater, en met duurzame bouwblokken.
Met de Flower Toilets wil Join for Water de toegang tot goede toiletten in Oeganda verbeteren om de volksgezondheid te stimuleren, zonder schadelijke impact op het milieu. Bovendien kunnen – dankzij de unieke aanpak – jonge lokale ondernemers een inkomen verwerven.
Voortgang in 2022 dankzij Wienerberger
Op verschillende locaties in Oeganda werd in 2022 gewerkt rond sanitatie, inclusief huisaan-huis marketing over de Flower Toilets, het bouwen van Flower Toilets, en de opleiding van gebruikers voor een goed onderhoud en verwerking van meststoffen. De meeste activiteiten vonden plaats ten noordwesten van de snelgroeiende stad Fort Portal, in het brongebied van de rivier de Mpanga. Er werden 5 Flower Toilets gebouwd op huishoudniveau, wat een toegang geeft tot sanitair voor ongeveer 35 mensen. Verder wordt er gebouwd aan een sanitair blok op een school, die toegang zal geven tot toiletten voor zo’n 1000 leerlingen.
OVO trofee
Op 22 november 2022 ging in Brussel een conferentie door n.a.v. de 22ste verjaardag van OVO. Het thema was ‘Africa and Europe, Hand in Hand’. OVO heeft namelijk onder meer tot doel om duurzaam ondernemerschap in Afrika te bevorderen via partnerschappen met Belgische bedrijven en ondernemers die projecten ondersteunen met expertise en middelen. Naast onze steun aan Join For Water, werkten we in het verleden al met OVO aan de bouw van twee scholen voor kinderen werkzaam in de baksteenindustrie. Voor die jarenlange steun, mocht Wienerberger op de conferentie een trofee in ontvangst nemen.